تبلیغات
دانشنامه آزاد - همانند سازی DNA
 
دانشنامه آزاد
 
 
پنجشنبه 7 مرداد 1389 :: نویسنده : BASE

همانند سازی DNA

دیااکو می نویسد:

منبع:

زیست شناسی کمپبل

جلد1 صفحه 221-انتشارات خانه زیست شناسی

اساس تولید مثل و وراثت این است که یک دسته ی کامل اطلاعات ژنتیکی از یک نسل به نسل دیگر و نسل بعدی انتقال یابد . به عبارت دیگر برای انجام این رخداد بایستی وسیله ای جهت کپی اطلاعات موجود باشد . سالها قبل از آن که DNA به عنوان ماده ژنتیک شناخته شود بعضی متقاعد شده بودند که همانند سازی ژن بایستی بر اساس مفهومی به نام سطوح مکمل باشد بر طبق این عقیده وقتی که یک ژن تکثیر می یابد یک (( تصویر منفی)) در طول سطح اصلی خلق می شود. مانند وقتی که اطراف شئ ای گل یا گچ گرفته شود . و یک تصویر منفی ایجاد کند . تصویر منفی ژن ، همچون گچ به عنوان یک الگو برای ساختن نسخه مثبت اصلی به کار می رود .فتوکپی مثال دیگری از اصل الگو را فراهم می کند.

همانند سازی DNA در  مکان های ویژه ای بر روی مارپیچ دوتایی شروع می شود . که به آن محل آغاز همانند سازی می گویند .در این محل ها پروتئین هایی به DNA را از هم جدا می کنند . همانند سازی در دو جهت پیش می رود و بخشی به نام حباب همانند سازی  ایجاد می شود.رشته های DNA مادر باز می شود تا رشته های DNA دختر در دو طرف هر حباب طویل شوند. مولکول DNA  ی یک کروموزوم یوکاریوتیک چندین محل آغاز همانند سازی دارد که می تواند همزمان شروع به همانند سازی کنند.این وضعیت زمان زمان مورد نیاز برای فزایند همانند سازی را کوتاه می کند .بنابراینه ، هزاران حباب می توانند در یک کروموزوم وجود داشته باشند . سرانجام حباب ها در هم ادغام می شوند  تا دو مولکول DNA  ی دختر را ایجاد کنند.

توجه کنید که اسکلت های قند- فسفات در دو جهت مختلف هم قرار گرفته اند . توجه کنید که هر رشته یک انتهای 3 (سه پریم ) و یک انتهای 5 پنج پریم دارد .

اعداد پریم دار به اتم های کربن قند نوکلئوتید اشاره دارد. در یک انتها ی رشته DNA به اتم کربن 3 قتد . یک گروه OH و در انتهای دیگر ، به کربن 5  قند گروه فسفات متصل است.

جهت گیری متضاد رشته ها در همانند سازی DNA اهمیت فراوان دارد . آنزیم هایی که نوکلئوتید های  DNA  را به یکدیگر متصل و سبب رشد رشته ی دختر می شوند ، DNA پلی مراز نامیده می شوند . این آنزیم ،نوکلئوتید ها را فقط به انتهای 3 رشته اضافه می کند این عمل در انتهای 5 رشته صورت نمیگیرد . بنابراین هر رشته دختر می تواند فقط در جهت 5 به 3 طویل شود . یک رشته دختر توسط یک DNA پلی مراز که به سوی نقطه دوراهی همانند سازی DNA  ی مادر حرکت می کند. می تواند به طور پیوسته سنتز شود . اما برای ساخته شدن رشته ی دیگر DNA پلی مراز برخلاف جهت دوراهی حرکت می کند.این رشته در هنگام باز شدن دوراهی همانند سازی به صورت قطعات کوتاه ساخته می شود .سپس آنز یم دیگری به نام DNA لیگاز نامیده میشود.قطعات DNA را به هم متصل می کند تا رشته DNA  دختر حاصل شود.

اگر چه همانند سازی DNA نیاز به مشارکت بیش از یک دوجین آنزیم و پروتئین های دیگر دارد.

به طور کلی فقط در حدود فقط در حدود یک نوکلئوتید در هر یک میلیارد نوکلئوتید همانند سازی شده ممکن است اشتباه باشد .DNA پلی مراز علاوه بر اتصل  نوکلئوتید به یکدیگر دارای مر حله ویرایش نیز می باشد که به سرعت نوکلئوتید هایی که اشتباه جفت شده اندرا در هنگام همانند سا زی جدا کرده و نوکلئوتید درست را جانشین می کند.

DNA پلی مراز و DNA لیگاز  همچنین در ترمیم رشته های آسیب دیده توسط اشعه های مضر یا مواد شیمیایی سمی موجود در محیط نیز نقش دارند

نوع مطلب : زیست، 
برچسب ها : DNA، همانند سازی، حباب، دوراهی همانند سازی، لیگاز، پلی مراز، همانند سازی رشته مادر، رشته دختر،
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : BASE
نویسندگان
نظرسنجی
آیا این سایت توانسته شما را راضی کند؟
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :